menstruace

Ženské záležitosti

Výtok – kdy je třeba vyhledat lékaře

Žena si může všimnout, že v závislosti na fázi cyklu se mění vzhled poševního sekretu. Pokud má tento sekret netypickou barvu nebo pach, může to být známkou výtoku. Jak poznat, zda je poševní sekret v pořádku?

Žena si může všimnout, že v závislosti na fázi cyklu se mění vzhled poševního sekretu. Pokud má tento sekret netypickou barvu nebo pach, může to být známkou výtoku. Jak poznat, zda je poševní sekret v pořádku? Průhledný nebo bělavý sekret v první polovině cyklu, který je prakticky bez zápachu nebo je cítit jen slabě, je normální. Jeho množství se zvyšuje během ovulace. V prvních dnech ovulace můžete pozorovat zvýšené množství sekretu s konzistencí vaječného bílku. Sekret má za úkol usnadnit cestu spermiím a napomoci tak oplodnění. V posledních dnech ovulace sekret houstne a stává se lepkavější. Svědčí to o konci plodných dnů, hustý sekret totiž znesnadňuje spermiím jejich pouť. Koncem cyklu, tedy těsně před menstruací, se může objevit hustý, bílý nebo hrudkovitý sekret. Pokud je sekrece hojná, je provázená bolestí nebo otokem pohlavních orgánů, může to být známkou alergie. V tomto případě je třeba přestat používat parfémované hygienické přípravky a prát v ekologických prášcích. Změna barvy sekretu a jeho pachu může být známkou výtoku. Výtok je nejčastěji známkou poševní infekce, a na základě jeho vzhledu můžeme rozlišit, s jakou infekcí máme do činění. Bílý a hustý výtok, často přirovnávaný ke konzistenci tvarohu, může svědčit o kvasinkové infekci, tedy o poševní mykóze. Tu provází silné svědění a pálení. Je třeba co nejrychleji vyhledat lékaře. Druhým typem výtoku, který také může být známkou mykózy, je hojný výtok, který je řídký nebo přímo vodnatý. Našedlý, hojný výtok s nepříjemným zápachem po rybách, který může být silnější po pohlavním styku, je známkou bakteriální infekce, tzv. vaginózy, jejíž léčba vyžaduje podání antibiotik. Obraťte se co nejrychleji na lékaře. Žluté hojné a pěnovité výtoky mohou nasvědčovat trichomoniáze – onemocnění, při němž se v pochvě nacházejí parazitičtí prvoci – bičenky poševní. V tomto případě je nutné navštívit lékaře.  Slizovitý hnisavý výtok může být známkou chlamydiózy, tedy infekce organismy chlamydia trachomatis. Jedním z příznaků chlamydiózy je také pocit pálení při močení. V tomto případě je také naprosto nutné obrátit se na lékaře.

Seznámení s výrobky Bella Control Discreet

Aplikace pro ženy

Tento web používá, podobně jako jiné weby, soubory cookie. Tyto soubory nám umožňují vylepšovat tyto webové stránky, zlepšovat jejich funkcionalitu a poskytovat vám tak relevantnější služby jak na webu, tak i prostřednictvím dalsích médii. procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. více informací o zásadách používání souborů cookie OK