menstruace

Ženské záležitosti

Vše, co byste měla vědět o ovulaci

K ovulaci (tedy k uvolnění vajíčka) dochází obvykle v polovině cyklu, zhruba 12. - 16. den od prvního dne menstruace. Ovulace spočívá v uvolnění vajíčka z Graafova folikulu, který dozrává ve vaječníku. Vajíčko poté putuje vejcovodem do dělohy, kde může dojít k oplodnění.

K ovulaci (tedy k uvolnění vajíčka) dochází obvykle v polovině cyklu, zhruba 12. –16. den od prvního dne menstruace. Ovulace spočívá v uvolnění vajíčka z Graafova folikulu, který dozrává ve vaječníku. Vajíčko poté putuje vejcovodem do dělohy, kde může dojít k oplodnění. Možná Vás překvapí, že počet vajíček je dán předem – to znamená, že každá žena se rodí s určitým počtem vajíček, od 700 000 do 2 milionů. Bohužel většina těchto buněk degeneruje a ve vaječnících zralé ženy se nachází sotva 40 000 vajíček.  Ovulace u ženy probíhá zpravidla prakticky bez žádných příznaků. Kromě změny konzistence a barvy poševního sekretu nebo změny tělesné teploty ženy nepociťují žádné potíže.  Bolestivá ovulace nebo ovulační bolesti jsou způsobeny značným roztažením stěny vaječníku. Stává se také, že žena v období ovulace může pozorovat špinění. V průběhu cyklu zpravidla dochází jen k jedné ovulaci, avšak stává se také, že k ovulaci vůbec nedojde nebo naopak v průběhu jednoho cyklu dojde ke dvěma ovulacím. Může se stát, že dva Graafovy folikuly dozrají zároveň ve dvou nebo v jednom vaječníku. Stává se také, že folikuly dozrají v krátkém časovém rozmezí nebo zcela spontánně, například při pohlavním styku. Pokud ovulace nenastane, znamená to, že došlo k tzv. luteinizaci Graafova folikulu, který neprasknul, a vajíčko se tedy nedostalo ven. Existují různé příčiny, které mohou mít za následek, že k ovulaci nedojde. Zajímavé je, že o tom nemusíme dokonce vůbec vědět – i když nedojde k ovulaci, nemusí to znamenat, že se neobjeví menstruace. Ta může přijít v pravidelném termínu nebo s lehkým zpožděním. Příčiny, kvůli kterým nedochází k ovulaci, mohou být různé, a léčba závisí na stanovené diagnóze. Je však třeba pamatovat, že anovulační cykly (cykly bez ovulace) se vyskytují i u zdravých žen. Pokud se to stane jednou nebo dvakrát v roce, není potřeba si dělat starosti.

Seznámení s výrobky Bella Control Discreet

Aplikace pro ženy

Tento web používá, podobně jako jiné weby, soubory cookie. Tyto soubory nám umožňují vylepšovat tyto webové stránky, zlepšovat jejich funkcionalitu a poskytovat vám tak relevantnější služby jak na webu, tak i prostřednictvím dalsích médii. procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. více informací o zásadách používání souborů cookie OK