menstruace

Ženské záležitosti

Menstruační cyklus. Folikulární fáze a luteální fáze

Folikulární fáze začíná v první den menstruace. Pro tuto fázi je typická snížená hladina hormonů: progesteronu a estrogenu, která trvá asi 14 dnů a končí počátkem ovulace. V prvních dnech folikulární fáze je děložní výstelka nejtenčí za celou dobu cyklu a postupně se ztlušťuje, aby byla připravená na potenciální těhotenství.

Folikulární fáze začíná v první den menstruace. Pro tuto fázi je typická snížená hladina hormonů: progesteronu a estrogenu, trvá asi 14 dnů a končí počátkem ovulace. V prvních dnech folikulární fáze je děložní výstelka nejtenčí za celou dobu cyklu a postupně se ztlušťuje, aby byla připravena na potenciální těhotenství. Po folikulární fázi následuje luteální fáze. Její počátek odpovídá prvnímu dni ovulace, tato fáze trvá do prvního dne další menstruace. Zvyšuje se hladina hormonů estrogenu a progesteronu a výstelka dutiny děložní se mění, aby byla připravena na přijetí embrya. Pokud nedojde k oplodnění, děložní sliznice se začne olupovat a v tomto okamžiku přichází menstruace. Během folikulární fáze dochází v organismu ženy k dozrávání 5 až 7 Graafových folikulů v jednom nebo obou vaječnících. Jejich růst je stimulován hormonem folitropinem. Folikuly se stále zvětšují a začínají produkovat hormon – estrogen, který se dostává do oběhové soustavy a do podvěsku mozkového, následkem čehož se tvorba folitropinu snižuje. V poslední fázi zralosti folikulů přebírá jeden nebo dva z nich dominantní funkci a vylučuje do krevního oběhu ještě více estrogenu, čímž začíná stimulovat tvorbu folitropinu - v důsledku toho podvěsek mozkový prudce sníží tvorbu tohoto hormonu. V tomto okamžiku dominantní folikul praská a vajíčko je uvolněno z vaječníku. Následuje luteální fáze, jejímž prvním dnem je počátek ovulace. Ovulaci můžeme rozpoznat díky zvýšené tělesné teplotě, bolestem, které část žen prožívá, typické sekreci. Během ovulace se můžeme cítit atraktivnější pro partnera a být spokojenější se svým vzhledem. Během této fáze dochází ke zvýšení hladiny luteinizačního hormonu, což lze zjistit pomocí ovulačního testu.

Seznámení s výrobky Bella Control Discreet

Aplikace pro ženy

Tento web používá, podobně jako jiné weby, soubory cookie. Tyto soubory nám umožňují vylepšovat tyto webové stránky, zlepšovat jejich funkcionalitu a poskytovat vám tak relevantnější služby jak na webu, tak i prostřednictvím dalsích médii. procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. více informací o zásadách používání souborů cookie OK