menstruace

Ženské záležitosti

Menstruace. Jak se na ni připravit

Menstruace provází každou ženu od dospívání až po menopauzu. Není třeba se jí obávat nebo se za ni stydět. Menstruace je signál, že dospíváme, v našem těle probíhají změny, které svědčí o tom, že se vyvíjíme správně. I když na to asi ještě nepomýšlíš, příchod menstruace je signálem, že v budoucnu budeš moci mít děti.

Menstruace provází každou ženu od dospívání až po menopauzu. Není třeba se jí obávat nebo se za ni stydět. Menstruace je signál, že dospíváme, v našem těle probíhají změny, které svědčí o tom, že se vyvíjíme správně. I když na to asi ještě nepomýšlíš, příchod menstruace je signálem, že v budoucnu budeš moci mít děti. První menstruace (tzv. menarche) se objevuje zpravidla mezi 12. a 14. rokem života. Pokud jsi velmi štíhlá, je pravděpodobné, že se první menstruace může objevit o něco později – než vaječníky začnou produkovat estrogeny, musí se v organismu nashromáždit dostatečné množství tukové tkáně. Za celý tento proces zodpovídá podvěsek mozkový, který začíná produkovat hormony: FSH (folitropin) a LH (luteinizační hormon). Pod vlivem FSH začíná ve vaječníku dozrávat Graafův folikul a spolu s ním vajíčko. Kolem 14. dne cyklu Graafův folikul praská a vajíčko začíná putovat vejcovodem směrem k děloze. Cestou se vlivem působení hormonu LH prasklý Graafův folikul přemění na žlázu s vnitřním vylučováním, tzv. žluté tělísko. Toto tělísko zodpovídá za tvorbu progesteronu – hormonu, který má na starosti růst a ztlušťování děložní sliznice. Pokud během ovulace nedojde k oplodnění, sliznice se začne olupovat a vycházet z těla ven přes pochvu. Přitom praskají drobné cévky. Toto krvácení sliznice, to je právě menstruace. Menstruační cyklus trvá v průměru 28 dnů. Každá z nás je však jiná a některé ženy mají výrazně kratší menstruační cykly – třeba i 24denní, a některé zase delší – 32denní. Pamatuj, že příchod první menstruace neznamená, že ta další nastane přesně za měsíc. U dospívajících mohou být první menstruační cykly ještě velmi nepravidelné. Mezi první a druhou menstruací může být i několikaměsíční pauza. První den menstruace je zároveň prvním dnem cyklu. Ovulace, tedy uvolnění vajíčka z vaječníku, probíhá zpravidla v polovině cyklu. Pokud v tomto období dojde k nechráněnému pohlavnímu styku, můžeš otěhotnět. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, začne se organismus připravovat na olupování sliznice a objeví se menstruace (které se  někdy říká také perioda). Menstruace trvá v průměru 3 až 5 dnů. Příliš hojné a dlouhotrvající krvácení je signál, že je třeba vyhledat lékaře, jelikož spolu s krví ztrácíš značné množství železa, což může vést k chudokrevnosti. Jak se připravit na první menstruaci? Pokud se bojíš, že by tě první menstruace mohla překvapit, můžeš nosit intimky, které Ti navíc pomohou udržet hygienu, jelikož několik měsíců před příchodem první menstruace můžeš zaznamenat bílý výtok z pochvy. To je známka, že hormonální vývoj probíhá správně. Menstruace se může objevit, když budeš mimo domov, ale pamatuj, že to není nemoc a při menstruaci lze normálně fungovat. Je dobré vždy mít u sebe vložku, nejlépe ultratenkou, díky níž nebudeš ve stresu, že by mohla být vložka vidět pod přiléhavým oblečením.

Seznámení s výrobky Bella Control Discreet

Aplikace pro ženy

Tento web používá, podobně jako jiné weby, soubory cookie. Tyto soubory nám umožňují vylepšovat tyto webové stránky, zlepšovat jejich funkcionalitu a poskytovat vám tak relevantnější služby jak na webu, tak i prostřednictvím dalsích médii. procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. více informací o zásadách používání souborů cookie OK