menstruace

Ženské záležitosti

Menopauza – proč k ní dochází a jaké jsou její příznaky

Menopauza je odborný název pro poslední menstruaci v životě ženy. Menopauze předchází klimakterium (jinak přechod), kdy podvěsek mozkový začíná pracovat pomaleji, vaječníky neuvolňují vajíčka a žena nemůže otěhotnět. Menopauza začíná mezi 45. a 55. rokem života. Klimakterium, tedy přechod, představuje období, kdy se postupně mění vylučování estrogenů vaječníky, a začíná několik let před menopauzou.

Menopauza je odborný název pro poslední menstruaci v životě ženy. Menopauze předchází klimakterium (jinak přechod), kdy podvěsek mozkový začíná pracovat pomaleji, vaječníky neuvolňují vajíčka a žena nemůže otěhotnět. Menopauza začíná mezi 45. a 55. rokem života. Klimakterium, tedy přechod, představuje období, kdy se postupně mění vylučování estrogenů vaječníky, a začíná několik let před menopauzou. Premenopauza začíná zpravidla 5 až 10 let před menopauzou a představuje počátek procesů, které povedou k ukončení plodnosti. Mezi hlavní příznaky premenopauzálního období patří nepravidelná menstruace, která však může být hojnější, jelikož vlivem nedostatku hormonů a anovulačních cyklů se děložní sliznice ztlušťuje. Nízká hladina estrogenů zodpovídá také za návaly horka a chladu, jelikož má negativní vliv na centrum termoregulace. Snížení hladiny tohoto hormonu může také způsobovat nespavost, podrážděnost a být příčinou zhoršení koncentrace a potíží s pamětí. Snižuje se také úroveň testosteronu zodpovědného za libido, s čímž je spojena snížená chuť na sex, což může být obzvláště náročné pro partnera. Záchranou může být hormonální terapie. V závislosti na fázi menopauzy a doporučeních lékaře se zvolí jedna z metod podávání hormonů, tedy estrogenu a progestagenu v různé konfiguraci.

Seznámení s výrobky Bella Control Discreet

Aplikace pro ženy

Tento web používá, podobně jako jiné weby, soubory cookie. Tyto soubory nám umožňují vylepšovat tyto webové stránky, zlepšovat jejich funkcionalitu a poskytovat vám tak relevantnější služby jak na webu, tak i prostřednictvím dalsích médii. procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. více informací o zásadách používání souborů cookie OK